Dzień Kobiet i Niedziela palmowa KGW Osiny.
Już po raz 17 od czasu powstania koła KGW w Osinach, ( rok 1999), nasze panie spotkały się w swojej Świetlicy Wiejskiej , żeby wspólnie z członkami Rady sołeckiej obchodzić swoje Święto Kobiet. W spotkaniu uczestniczyły również aktywistki społeczne Osin pomagające przy pracach związanych z ubiegło rocznymi Dożynkami Gminnymi w Osinach. Przy kawie i lampce szampana Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego dożynek w Osinach, Sołtys Heniek, podczas składania panią serdecznych życzeń z okazji ich święta dziękuje im wszystkim za wielkie zaangażowanie i pomoc w kilku dniowej pracy przy organizacji i obsłudze dożynek.
Podkreśla też ważność ich poświęcenia w ogólnym wizerunku bardzo udanych Dożynek Gminnych w Osinach, co muszą uznać i potwierdzić uczestnicy i wiele zaproszonych gości. W tym świątecznym dniu do Koła wstąpiło kilka pań powiększając go do blisko 20 osób. Członkowie Rady sołeckiej wznosząc okolicznościowy toast, odśpiewali tradycyjne „STO LAT”, życząc wszystkim panią dużo zdrowia, szczęścia i pomyślności w tym wszystkim co planują zrobić dla urozmaicenia i ubogacenia życia mieszkańców Osin.
Drugim elementem dotyczącym działalności naszego koła w tym roku . To obchody Niedzieli Palmowej zorganizowanej w tym roku w Czyżowicach. Członkinie naszego koła jak co roku wykonały tradycyjną palmę wielkanocną demonstrowaną najpierw w Kościele pw. Ducha Św. w Osinach, a w 2 godziny pózniej delegacja KGW z Osin uczestniczy w uroczystych obchodach „Niedzieli Palmowej” rozpoczętych Mszą Św. w Kościele pw. Chrystusa Króla w Czyżowicach. Po ceremonialnej Mszy Św. uczestniczące w niej delegacje poszczególnych Kół KGW, przedstawiciele władz Powiatu, Gminy Gorzyce i Parlamentu RP, spotykają się na zorganizowanym w Wiejskim Domu Kultury poczęstunku, gdzie organizatorzy, a także obecni przedstawiciele władz w swoich wystąpieniach podkreślają ważność i niezaprzeczalne folklorystyczne piękno strojów ludowych i z roku na rok piękniejszych palm wielkanocnych. Wójt pan Daniel Jakubczyk podkreśla w swoim wystąpieniu ważność zachowania naszych nie przemijających tradycji chrześcijańskich i ludowych w obchodach „ Niedzieli Palmowej” .
Przewodnicząca KGW Osiny
Krysia Tomala
Tradycyjne topienie marzanny na Kolonii Fryderyk z udziałem Reprezentacji KGW Osiny
Jubileusz 15 – lecia sołectwa Osiny i Koła Gospodyń Wiejskich w Osinach obchodzony przez społeczne stowarzyszenia kulturalne i sportowe na przestrzeni 2014 roku.
W 2014 roku sołectwo Osiny obchodziło jubileusz 15 lecia sołectwa i 15 lecia założenia Koła Gospodyń Wiejskich. Zostały zrealizowane wszystkie zaplanowane na tą okoliczność imprezy na rzecz stowarzyszeń i mieszkańców sołectwa.
Już wczesną wiosną przedstawicielki KGW Osiny biorą udział w tradycyjnym gminnym święcie „Topienia Marzanny” zorganizowanym w tym roku w sołectwie Kolonia Fryderyk.
Zarząd chóru Melodia organizuje wycieczkę do Żywca i jego okolic celem zapoznania się z jego starą kulturą śląską i jego zabytkami.
W żywieckiej Katedrze chór występuje z wcześniej ustalonym koncertem okolicznościowych utworów kościelnych. Koncert „Melodii” został spontanicznie i wysoko oceniony przez jego słuchaczy z czego mamy słuszny powód do dumy i radości. Dużym naszym zainteresowaniem było zwiedzanie Góry Żar wraz z jej światowej sławy elektrownią szczytowo – pompową. Wycieczka zdaniem mieszkańców Osin była bardzo udana, wnosząca wiele nowych wiadomości o naszej śląskiej ziemi.
OSINY MAJĄ SWOJĄ PLACÓWKĘ KULTURY.
To było znaczące wydarzenie w Osinach. 4 lutego 2013r. zapisze się złotymi literami w historii tego sołectwa. Tego dnia rozpoczęła swoją działalność nowo wybudowana świetlica wiejska.
Uroczystość oddania obiektu do użytku rozpoczęła się mszą świętą w miejscowym kościele. Okolicznościową homilię wygłosił proboszcz ks. Grzegorz Gwózdz. Zwrócił w niej uwagę na rolę placówki kultury w środowisku i wyraził nadzieję oraz życzenia, aby miejsce to inspirowało do pozytywnych działań i jednoczyło mieszkańców we wspólnych sołeckich przedsięwzięciach.
Po mszy świętej jej uczestnicy przeszli pod budynek nowej świetlicy, gdzie odbyło się przecięcie wstęgi, dokonane przez wójta gminy Piotra Oślizło, przewodniczącego rady gminy Krzysztofa Małka i sołtysa Osin Henryka Tomalę. Potem ks. proboszcz Grzegorz Gwózdz dokonał poświęcenia poszczególnych pomieszczeń w nowej świetlicy. W sali widowiskowej zgromadzili się przedstawiciele władz gminy, powiatu, mieszkańcy i goście zaproszeni na tą uroczystość. Wójt gminy w swoim wystąpieniu nakreślił plany realizacji następnych ważnych inwestycji w naszej gminie. W swoim wystąpieniu podkreślił to, że mieszkańcy Osin są społecznością silnie zintegrowaną i bardzo aktywną społecznie. Wójt gminy serdecznie podziękował mieszkańcom, wyróżniając szczególnie inicjatora budowy świetlicy sołtysa Henryka Tomalę.
Do zgromadzonych na uroczystości otwarcia przemówił też główny pomysłodawca budowy świetlicy – sołtys Henryk Tomala. Przedstawił historyczny rys sołectwa od jego początków, po współczesność. Wiele mówił o aktywnej, szczególnie w ostatnim 30-leciu , postawie mieszkańców, o ich wysiłku przy budowie kościoła, domów parafialnych i cmentarza. Przypomniał też o staraniach mających na celu powołanie samodzielnego sołectwa, które zakończyły się sukcesem w marcu 1999roku.Wspominał wydarzenia związane z powstaniem miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich, Osińskiego Towarzystwa Sportowego, Bractwa Osińskiego i chóru MELODIA, dalej: budowie w Osinach pierwszego w gminie placu zabaw i budowie boisk, apotem o radości z rozpoczęcia budowy świetlicy i terminowym jej ukończeniu. Henryk Tomala dziękował wielu osobom za współpracę: władzom samorządowym za zrozumienie potrzeb mieszkańców, księdzu proboszczowi za możliwość korzystania z salki parafialnej wtedy, gdy nie było się gdzie spotkać na organizowanych często różnych imprezach sołeckich. W części artystycznej uroczystości wystąpił z koncertem pieśni śląskich chór MELODIA pod batuta Małgorzaty Blutko, oraz Nadia Blutko z brawurowo wykonanym na skrzypcach „Małym czardaszem” i innymi popularnymi utworami muzyki skrzypcowej. Wiejski Dom Kultury w Gorzycach przedstawił w części artystycznej swoje utytułowane zespoły wokalne – Tym Song pod kierownictwem Tymoteusza Kubicy, oraz VOKALSÓW, pod kierunkiem i akompaniamentem Usi Wachtarczyk. Osiny nie są pustynią kulturalną, o czym świadczy liczba organizacji społecznych tam działających. Mieszkańcy Osin potrafią artykułować swoje pragnienia i potrzeby, czego wielokrotnie na przestrzeni krótkiej historii sołectwa dawali dowód. Rokowania na dobrze funkcjonującą placówkę kultury są więc pomyślne.
Do Wysokiej Kapituły gazety „U NAS” Uzasadnienie Rady sołeckiej Osiny dotyczące zgłoszenia pana Stanisława Bugla jako nominanta do tytułu „Człowieka o Złotym Sercu”.
Stanisław Bugla mieszkaniec Osin od 1978r. dał się poznać społeczności osińskiej, jako człowiek bezkonfliktowy i bardzo życzliwy dla wszystkich ludzi Bezinteresowny społecznik dążący w swoich działaniach do jednoczenia mieszkańców w wspólnych działaniach i stawianych sobie celach, głównie na polu działalności kulturalnej, turystycznej i społecznej dążącej do poprawy oraz urozmaicenia warunków życia naszej małej społeczności.
Po utworzeniu sołectwa Osiny i powołaniu do działalności stowarzyszeń społeczno kulturalnych jest ich aktywnym członkiem. Od początku powstania Towarzystwa śpiewaczego w naszym sołectwie, przekształconego pózniej w chór Melodia, należy do najaktywniejszych jego członków. Jest członkiem kolejnych Rad sołeckich w Osinach. Od wielu lat pełni z wyboru funkcję Prezesa osińskiej organizacji społeczno kulturalnej pn. Bractwo Osińskie, zrzeszającej aktywistów społecznych naszego sołectwa. Głównym celem Bractwa jest organizowanie życia społeczno kulturalnego przejawiającego się w organizacji różnego rodzaju wycieczek rowerowych i autokarowych, biwaków rodzinnych i festynów, zabaw ludowych i okolicznościowych spotkań towarzyskich. Pan Stanisław Bugla cieszy się w naszej społeczności dużym zaufaniem i poważaniem. Wynika to z jego charakteru i jego przyjaznego stosunku do ludzi, czyli jest tym człowiekiem, którego zwykliśmy nazywać człowiekiem dobrym, i o Wielkim sercu dla ludzi.
Złote Serce dla ks. proboszcza z Osin.
Uzasadnienie Rady sołeckiej Osiny dotyczące zgłoszenia ks. Grzegorza Gwózdzia na kandydata
do tytułu „Człowieka o Złotym Sercu”
Pomijając wielkie zasługi ks. proboszcza G. Gwózdzia w jego pracy duszpasterskiej i jego osiągnięcia jako gospodarza osińskiej parafii Ducha Świętego.
Pełni podziwu dla jego cech charakteru i zaangażowania w codzienne życie nie tyko swoich parafian pragniemy się podzielić z Redakcją gazety „U Nas” naszymi spostrzeżeniami czynionymi dla oceny życia człowieka kapłana w służbie dla swojej społeczności gminnej i parafialnej.
Ks Grzegorz Gwózdz służbę w parafii Ducha Św. w Osinach pełni od 2001 roku.
Już w pierwszych miesiącach służby w Osinach dał się poznać jako bardzo skromny, zawsze życzliwy i ufny dla wszystkich człowiek. Tą swoją życzliwością i prostotą do dnia dzisiejszego jedna ludzi, zdobywając ich zaufanie i poparcie dla realizacji wspólnych celów życia w zgodzie i jedności. Jako pierwsi o jego dobrym sercu przekonali się będący w potrzebie ludzie ubodzy, którym nigdy nie odmawia pomocy.
Jako mieszkaniec Osin od początku uczestniczy w życiu społecznym swojej parafii. Nie odmawia czynnego uczestnictwa w zebraniach wiejskich, festynach i turniejach sportowych, w których jako zaufany człowiek pełnił czasami rolę sędziego w rozgrywanych przez młodzież meczach piłkarskich.
Znajduje czas do odwiedzin swoich ciężko chorych parafian w nawet odległych szpitalach.
W naszej Gminie dał się poznać jako organizator pielgrzymek do wielu znanych sanktuariów w naszym kraju, również do Ziemi Świętej i wielu krajów europejskich.
Wyręczając radę sołecką co roku organizuje wyjazdy dzieci i młodzieży na lodowiska, do kina, na jednodniowe wycieczki turystyczno krajoznawcze, w których uczestniczą również dorośli i dzieci z innych miejscowości.
To dobry człowiek, jakiego trudno spotkać w dzisiejszych czasach.
Od dawna uznawaliśmy, że taki człowiek zasługuje na wyróżnienie, brakowało jednak śmiałości wystawienia oceny komuś, który swoim charakterem i zaangażowaniem społecznym wielu z nas przerasta. Czynimy to nieco spóznieni w tym roku, mając nadzieję, że nasz nominant znajdzie uznanie również w waszych redakcyjnych oczach.