Powoli ustępująca i śmiertelna pandemia i idące za tym luzowanie obostrzeń rygoru sanitarnego pozwoliły na ograniczoną w swojej tradycyjnej formie organizację tego jednego z najważniejszych Świąt chrześcijańskich.
Uroczystości tego święta rozpoczęły się ranną Mszą Świętą, którą w asyście ks. Adama odprawił ks. proboszcz Grzegorz Gwózdz. Zgromadzeni w kościele wierni, niestety wciąż w maseczkach i w ograniczonej przepisami liczbie, oraz większa ilość wiernych zgromadzona wokół kościoła wysłuchała odprawioną Mszę przez zewnętrzne nagłośnienie. W wygłoszonej świątecznej homilii ks. proboszcz szczególnie zwrócił uwagę na bagatelizowanie tradycji wiary chrześcijańskiej w krajach zachodniej Europy, gdzie odchodzi się od kanonów wiary z jej wartościami, na których Ojcowie założyciele Unii Europejskiej zbudowali jej założycielskie fundamenty. Wartości te oparte na wzajemnym poszanowaniu względem siebie narodów europejskich, twórcy Unii oparli głównie na obowiązujących wszystkich chrześcijan Dekalogu w którym zawarte są wszystkie prawa i obowiązki, co zgodziły się chronić i respektować wszystkie kraje wstępujące do Unii Europejskiej.
Przytoczył pismo od znajomego sługi bożego z Niemiec, w którym m.inn. pisze, że tradycje chrześcijańskie w Europie z wszystkimi swymi wartościami, w chwili obecnej istnieją tylko na wschód od Odry, prosi jednocześnie byśmy nie dali się zwieść nowo modzie zle pojmowanego liberalizmu i tzw. nowej swobody obyczajów prowadzące ludzkość na manowce niebytu i zatracenia osobowości. Po skończonej Mszy św. uczestnicy obchodów w rozproszonej procesji i z zachowaniem przepisowych między sobą odległości udali się z niesionym w monstrancji Chrystusem do ołtarzy postawionych na skróconej do minimum trasie, zatrzymując się przed ołtarzami gdzie było głoszone Słowo Boże i odprawiana okolicznościowa liturgia i błogosławieństwa dla wiernych i okolice miejsca w którym ustawiony był ołtarz. Piękna słoneczna pogoda sprawiła, że w procesji uczestniczyło wiele młodych małżeństw wiozących swoje pociechy na wózkach lub niesionych na plecach tatusiów.
Piękno i powagę obchodów może prawdziwie ocenić ten, który w nich uczestniczył. Dołączam wykonane zdjęcia, które w małym tylko stopniu mogą oddać charakter obchodów Bożego Ciała w Osińskiej Parafii.
Sołtys