Ślady epoki lodowcowej na placu zabaw w Osinach.

Podczas prac ziemnych przy cmentarzu w Osinach został wykopany duży różowy głaz granitowy, o wymiarach: obwód- 4,95m, szerokość- l,3m, długość- l,8m i grubość- 0,80m. Głaz ten o przybliżonej wadze około 2 ton z dużymi trudnościami wydostano z 2 metrowego wykopu przy pomocy koparek, a potem przetransportowano na osiński plac zabaw, gdzie jako geologiczny okaz stanowi ciekawy dla pasjonatów dziejów Ziemi autentyczny dowód epoki lodowcowej.

W okresie czwartorzędu w epoce zwanej plejstocenem olbrzymi lodowiec przesuwający się od bieguna północnego w kierunku południowym pokrywał prawie całą dzisiejszą Europę. Podczas swojej wędrówki lodowiec zabierał ze sobą olbrzymie ilości materiałów skalnych, m. in. z terenów skandynawskich (granit skandynawski). Epoka wielkich zlodowaceń (Plejstocen) trwała na przestrzeni około 1 mln. lat temu do 10 000 lat temu. W okresie klimatycznego ocieplenia ziemi, cofający się lodowiec pozostawiał za sobą duże wypiętrzenia terenu tworząc wzgórza po lodowcowe tzw. moreny czołowe lub zagłębienia i niecki tworzące moreny denne, czyli dzisiejsze pojezierza i jeziora. Po odejściu lodowca pozostały na naszej ziemi takie właśnie głazy narzutowe jak ten przywleczony przez lodowiec do Osin.

Ten ciekawy okaz przyrodniczy zwany fachowo eratykiem jest eksponowany na placu zabaw w Osinach na początku ścieżki spacerowej prowadzącej do osińskiego pomnika przyrody wiekowego dębu „Hanys".

Miłośników przyrody zapraszamy do osińskiego parku „Jaś".

Opracowanie: Henryk Tomala

Polub Nas na Facebooku